Odkąd sięgam pamięcią, japońskie dwuwymiarowe bijatyki zawsze były bliskie memu sercu. Bo jak tu nie kochać zbitek wielokolorowych sprite`ów, którym najczęściej towarzyszy oprawa audio na bardzo wysokim, artystycznym poziomie?
Jak tu nie kochać zbitek wielokolorowych sprite`ów
Japońskie studio Capcom przez dekady budowało wizerunek eksperta w dziedzinie gier z pogranicza dwuwymiarowych bijatyk. Deweloperzy z Osaki to miano zyskali głównie dzięki grze Street Fighter II, która do dziś budzi respekt nie tylko wśród graczy, lecz także kolegów po fachu.
W międzyczasie po drugiej stronie globu, na progu lat 80., studio Marvel przeżywało rozkwit w uniwersum drukowanych komiksów. Powodem tego były nowo powstające tytuły, a wśród nich szczególnie jeden. Mowa o zrodzonej w umysłach Stana Lee i Jacka Kirby’ego, wskrzeszonej po latach marce X-Men. Komiks ten opowiadał o mutantach z nadprzyrodzonymi umiejętnościami, walczących na co dzień w imię dobra własnego oraz udręczonej przez inne mutanty ludzkości.
Po miażdżącym sukcesie produkcji Street Fighter II i jej kolejnych wersji dla Capcomu oczywiste było pozyskanie praw do marki X-Men oraz pozostałych dóbr z uniwersum Marvela. Długoletnia współpraca obu studiów zrodziła niezliczoną ilość gier. Wśród nich znalazły się dwuwymiarowe produkcje z gatunku beat ’em up i bijatyka znana później jako X-Men vs. Street Fighter (a także Marvel vs. Capcom), która do dziś jest wielbiona przez miliony graczy na całym świecie.
Niedawno wydana kolekcja Marvel vs. Capcom Fighting Collection: Arcade Classics jest nie tylko kompilacją wysoko ocenianych, dwuwymiarowych bijatyk studia Capcom, lecz także muzyczną biblioteką niezliczonych produkcji minionej ery. W zestawie tym znajdziemy takie pozycje jak: X-Men: Children of the Atom, Marvel Super Heroes, X-Men vs. Marvel, Marvel Super Heroes vs. Street Fighter, Marvel vs. Capcom: Clash of Super Heroes, a także The Punisher. Niemniej to Marvel vs. Capcom 2: New Age of Heroes jest najbardziej pożądanym przez graczy tytułem – nie tylko ze względu na rozgrywkę, ale i niezaprzeczalnie fantastyczną oprawę audio.
Marvel vs. Capcom 2: New Age of Heroes jest dobitnym przykładem odchodzenia od reguły.
Ścieżka dźwiękowa w Marvel vs. Capcom 2: New Age of Heroes jest dobitnym przykładem odchodzenia od reguły. W muzyce napisanej przez zespół kompozytorów z Capcom Sound Team nie usłyszymy – jak to było dotychczas w grach Capcomu – kompilacji melodii przypisanych bohaterom gry. Dostajemy za to pełnoprawny wręcz album muzyczny, który jest ukłonem w stronę jazzu, swingu i kapel big-bandowych. Dużo tu improwizacji oraz soczystego dźwięku gitar basowych.
Utwory napisane na potrzeby Marvel vs. Capcom 2: New Age of Heroes momentalnie wpadają w ucho, a ich rytmika celnie oddaje emocje przeżywane w trakcie niezliczonych starć z innymi graczami. Jest to pierwsza dziesiątka najlepiej skrojonych soundtracków nie tylko w historii dwuwymiarowych bijatyk, ale gier wideo w ogóle. Jeśli zaś chodzi o Marvel vs. Capcom Fighting Collection: Arcade Classics, to jest ona czymś więcej niż pieczołowicie dobranym zestawem popularnych gier z ery konsol PlayStation i Dreamcast. Ta kolekcja to muzyczne dziedzictwo Capcomu.
Z soundtrackiem do Astro Bot jest trochę jak z samą grą. Przy pierwszym zetknięciu wprawia gracza w odpowiedni nastrój, przywołując przy tym ciepłe wspomnienia z przeszłości. Ale gdy już się z nią oswoimy, to w pewnym momencie w naszych głowach pojawia więcej
Od pewnego czasu jesteśmy świadkami spadającej kreatywności twórców muzyki growej, a same soundtracki już nas nie cieszą. Czy aby na pewno tak jest? A może po prostu przemawia przez nas starość, objawiająca się narzekaniem i wracaniem myślami do czasów naiwnej młodości? więcej
Odkąd sięgam pamięcią, japońskie dwuwymiarowe bijatyki zawsze były bliskie memu sercu. Bo jak tu nie kochać zbitek wielokolorowych sprite`ów, którym najczęściej towarzyszy oprawa audio na bardzo wysokim, artystycznym poziomie? Jak tu nie kochać zbitek wielokolorowych sprite`ów Japońskie więcej
Koncert Final Symphony II poświęcony marce Final Fantasy miał mieć miejsce 21 września we Wrocławiu. Niestety w związku z sytuacją powodziową musiał zostać przeniesiony na późniejszy termin. Będziemy świętować kolejny rozdział w licencjonowanej przez Square Enix, więcej