W dzisiejszym wydaniu „Co słychać w muzyce” powiemy m.in. o głośnym pozwie twórców muzyki do Halo, o Sonicu w rytmie rocka oraz o powrocie legendarnego Myst.
Microsoft pozwane za Halo
Marty O’Donnell i Mike Salvatori, autorzy muzyki do oryginalnej trylogii Halo, pozwali Microsoft. Ich zdaniem firma jest im winna niezapłacone tantiemy. Nim dojdzie do rozprawy w sądzie ich obecne studio, O’Donnell Salvatori Inc. będzie próbowało mediacji. Jeśli porozumienie pomiędzy stronami nie zostanie osiągnięte, może nawet dojść do wstrzymania emisji nowego serialu Halo, którego emisję zaplanowano na 24 marca.
Konflikt między artystami a Microsoftem trwa od ponad 20 lat. O’Donnell i Salvatori twierdzą, że stworzyli muzykę do Halo, nie będąc pracownikami Bungie (wtedy jeszcze nie należało do Microsoftu), a potem udostępnili firmie licencję na nią. Zdaniem przedstawicieli Microsoftu, kompozytorzy dostali od Bungie zlecenie stworzenia muzyki, dlatego też to Bungie – a potem Microsoft – stały się właścicielami praw do niej.
Sonic na rockowo
Sega wydała album z rockowymi aranżacjami najbardziej znanych utworów z gier serii Sonic the Hedgehog. Premierę poprzedzono opublikowanymi na kanale YouTube Segi czterech utworów: Live & Learn, Escape From The City, Continue oraz Fist Bump. Za aranżacje odpowiada Jun Senoue z Sega Sound Team composer, zaś do niektórych swojego głosu użyczyła znana z Persona 5 Lyn. Albumu można przesłuchać poprzez serwisy streamingowe, z kolei wydaniem na płytach CD zajmuje się wytwórnia Wave Master.
Myst na nowo
Wytwórnia Fangamer przygotowała i wydała album winylowy ze zremasterowaną ścieżką dźwiękową autorstwa Robyna Millera do odświeżonej wersji gry Myst. Obecnie nakład został wyczerpany, jednak wytwórnia już planuje uzupełnić swoje zapasy. Z kolei pierwsza partia albumów zostanie wysłana do swoich nabywców w kwietniu tego roku.
NieR w klimacie lo-fi
Wytwórnia muzyczna Curaga Records wydała Video Game LoFi: NieR: Automata – album inspirowany muzyką Yoko Taro do NieR: Automata, na którym zawarto aż 10 utworów utrzymanych w klimacie lo-fi. Aldum jest dostępny do kupienia zarówno w formie fizycznej – na płycie winylowej jak i na kasecie magnetofonowej, a także w formie cyfrowej na Bandcamp. Album dostępny jest również do przesłuchania poprzez serwisy streamingowe.
Guild Wars 2 od kuchni
Na koniec krótki materiał wideo ukazujący kulisy powstawania ścieżki dźwiękowej do Guild Wars 2: End of Dragons. W roli głównej występują kompozytor Maclaine Diemer oraz audio director Drew Cady.
I to wszystko na dziś. Do przeczytania za tydzień!
Gra w gry odkąd pamięta, pisze o nich również kawał czasu. Uzależnienie jak nic. Jednak nie może powiedzieć, żeby kiedykolwiek czegokolwiek żałował. Poza tym dziennikarz z pasji i powołania.