Pomimo panującej pandemii studia deweloperskie, by nie zawieść swoich fanów, postanowiły nie przesuwać tegorocznych premier gier na przyszły rok. Zatem gdzie w tych niecodziennych dla nas wszystkich czasach kolekcjoner muzyki do gier wideo mógłby zaopatrzyć się w upragnione soundtracki?
Finalnie mamy do wyboru kilka opcji uzależnionych od grubości naszego portfela. Jeżeli budżet nie pozwala Wam na kupno wersji fizycznych albumów, to z pomocą przychodzą usługi serwisów streamingowych, których biblioteki na bieżąco są aktualizowane o premiery nowych wydawnictw. A co w przypadku premier fizycznych nośników?
A co w takim razie z japońskimi wydaniami ścieżek dźwiękowych?
W stosunku do poprzedniego roku niewiele się zmieniło i w dalszym ciągu większość dużych produkcji, po premierze gry, dostaje zapowiedziany wcześniej album. Natomiast zmniejszyła się ilość ekskluzywnych wydawnictw – takim przykładem był soundtrack z Final Fantasy VII Remake, którego nakład wyczerpał się w ciągu miesiąca. Obecnie jego wartość wzrosła trzykrotnie i nic nie zapowiada, by kiedykolwiek soundtrack wrócił do ciągłej sprzedaży. Przykładów można doszukać się o wiele więcej, ale głównie dotyczy to japońskich wydawnictw.
Na szczęście pozostałe duże produkcje tego roku otrzymały nieoczekiwanie swoje premiery zarówno na płytach CD, jak i płytach winylowych. Mowa głównie o drugiej odsłonie The Last of Us oraz zaskakująco dobrej produkcji Ghost of Tsushima. Muzykę z obu tytułów bez problemu można kupić wirtualnie bądź w stacjonarnej sieci sklepów w Polsce. A co w takim razie z japońskimi wydaniami ścieżek dźwiękowych? Na pomoc przychodzi europejski sklep Square Enix, który od kilku lat konsekwentnie poszerza swoją ofertę sklepową. No dobrze, ale to jest tylko namiastka tego, jeżeli chodzi o japońskie produkcje, co z resztą?
W tym przypadku z pomocą możemy się zgłosić do zagranicznych, popularnych wsród graczy sklepów (Otaku.com, play-asia.com, cdjapan.co.jp) lub japońskiej wersji Amazona. Trzeba jednak pamiętać, że dla niektórych z nas ceny przesyłek oraz samych albumów mogą z miejsca odstraszyć. Co jeszcze możemy zrobić, kiedy bardzo nam zależy na pozyskaniu ulubionej muzyki? Pozostaje jeszcze jedna opcja w postaci sieci japońskich komisów Mandarake, które w swoim asortymencie mają do zaoferowania używane płyty, niekiedy wręcz w idealnym stanie za rozsądne pieniądze.
Co jeszcze możemy zrobić, kiedy bardzo nam zależy na pozyskaniu ulubionej muzyki?
W tych trudnych dla nas czasach, szczególnie dla kolekcjonerów muzyki, mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik wskaże Wam najłatwiejszą drogę do kupienia upragnionego albumu. Na koniec nie zapominajcie o naszych lokalnych sklepach (Winylowa), które także w swojej ofercie mają muzykę do gier wideo.